В Света на мъжката риза www.Elza.bg
16:13, 10 Март 2017
Яката на ризата
Най-същественият елемент на ризата е нейната яка. Яката е вторият от трите най-видни елемента на качествената риза, защото не всички елементи на качествения продукт са видими с просто око, а яката със сигурност е едно от водещите неща при една риза.
Формата на ризата
Формата на яката и на самата риза е въпрос на предпочитания. Най-често предлаганите ризи са с класическа / широка яка / класическа яка с копчета при върховете, макар че съществуват най-различни форми на яката, както и изчистеният вариант без копчета по яката.
Формата на яката има пряко отношение, както към предназначението на ризата, така и към спецификите на човека, който я използва. Така например, класическата и широката яка са подходящи за носене с костюм и вратовръзка, докато класическата яка с копчета придава по-неформален характер на ризата и е по-подходяща за носене без вратовръзка или при ежедневна неформална употреба.
Ширината на яката оптически влияе и върху силуета. Мъжете с по-пълни и кръгли лица е препоръчително да носят ризи с класическа яка, тъй като това ще придаде издълженост на лицето и шията няма да изглежда толкова къса.
До преди няколко години беше валидно правилото риза с широка яки да се комбинира с вратовръзка с голям, дебел възел, а на риза с класическа яка да се слага вратовръзка с по-малък възел. Правилото често се нарушава, особено в Италия, но със сигурност дебел възел на вратовръзката не би съответствал на малка якичка на ризата (и тесни ревери на сакото).
Структурата на яката е елементът, който отличава наистина качествените ризи от посредствените. До средата на 20-ти век яката се съшива от 2 еднакви парчета. Този метод на шиене вече рядко се използва, макар че все още се среща при известни производители, защото яката без междинна подплата бързо изгубва формата си и е съпроводена с появата на бръчици при гладенето на ризата, които могат да останат перманентни. Риза с такава яка не е непременно лоша, но трябва да се внимава при нейното гладене, за да не се образуват гореописаните ефекти, които често не могат да се премахнат и изпъкват неестетично, когато се сложи вратовръзка. Качествената риза без подплата пада плавно по раменете и няма характерната „твърда” форма на яката. Лесно можете да разберете дали бъдещата ви риза е с яка от този тип чрез допир: просто хванете с пръсти яката от двете страни и ще усетите липсата или наличието на междинна подплата.
При подлепената подплата между двете страни на основния плат се поставя междинен слепващ елемент. Конструкцията от трите части преминава през специална гореща преса, която слепва средния елемент с останалите два. Тази яка има характерната твърда форма. При евтините ризи след третото пране междинният елемент се разлепва, образува мехури по повърхността на ризата, които не могат да се премахнат, краищата се подвиват най-често надолу. Резултатът – ризата е съсипана.
При по-скъпите ризи тази технология се прилага с по-качествени машини, които би трябвало да гарантират липсата на описаните неприятни ефекти. За съжаление в интернет са налични доста снимки на ризи на водещи производители (ценови клас 30-60 лв.), при които са налице същите тези неприятни ефекти.
Вторият вид яки с междинен елемент нямат подлепваща част, която да се пресова, а междинният елемент се движи свободно в яката, но е уплътнен при пришиването. Тази технология е доста времеемка и се използва предимно при ризите от по-висок клас.
Задължително яките на качествените ризи следва да имат отворени канали за пластини. Елементът, който поддържа формата на ризата в предната част, както и върховете на яката, представлява продълговата пластина от синтетичен материал, предварително поставена между пластовете на яката. Лесно можете да я намерите като опипате с пръст яката откъм върховете. Проблемът с перманентните пластини е, че след дълга употреба и при гладене те се пречупват и огъват, с което видоизменят вида на ризата и яката изглежда зле. Хубавите ризи имат отворени канали за поставяне и изваждане на пластините; добрите ризи имат освен отворени канали и поставен чифт пластини; най-добрите ризи имат и допълнителен чифт пластини. Такива пластини могат да се закупят отделно в интернет. Налични са в различни дължини и от различен материал – пластмаса, неръждаема стомана или мед. Разбира се, изваждайте ги преди пране.
Преминаваме към следващия важен елемент на ризата:
Материята на ризата
Когато купувате скъпа риза вие не плащате за материята от която е съставена, а за вложеното количество труд в нея. Ето защо е напълно възможно да дадете повече пари за риза от невзрачен плат. Независимо, че платът не е (съществен) елемент при ценообразуването, това е първият от трите белега, които ще бъдат забелязани от околните.? Замислете се и за другите специфики на плата – има платове, които ще се гладят лесно, а други не. Ние ви препоръчваме памук и полиестер нисък и среден клас ризи.
Материал на копчетата. Копчетата на ризата са третият от видимите белези на хубавата риза. Задължително правило е копчетата на качествените ризи да са от естествен седеф.
Кройката на ризата
Въпросът с кройката поставяме на последно място, тъй като той провокира много дискусии. Безспорно най-добрата риза е тази, която би ни прилягала най-добре, която е като излята по нас. Ризите от масовото производство са със стандартизирани кройки. Повечето от нас обаче не са „стандартизирани” :D – къси ръце, коремче отпред…
Хората, които носят предимно ризи нанасят задължителни корекции по новозакупената риза, за да им приляга по-добре: ръкавите се скъсяват откъм рамото, стесняват се, ризата се вталява, най-горното копче се премества в зависимост от това дали ризата ни стяга или е прекалено отпусната и след тази корекция на ризата на марка Х… Така вече нямаме риза на марката Х, тъй като сме я променили до неузнаваемост.
« Обратно към блога